Brwi, podobnie jak rzęsy stanowią oprawę dla naszych oczu. Pięknie wyregulowane, gęste i zdrowe łuki brwiowe nadają wyrazistości i charakteru. W dzisiejszych czasach medycyna estetyczna oferuje bogatą ofertę zabiegów upiększających a jednym z nich jest microblading – manualna technika makijażu permanentnego i chociaż jest stosunkowo nowa, to tak naprawdę wykorzystywana od setek lat, głównie w Azji. Zgodnie z filozofią Dalekiego Wschodu najważniejsza w tej metodzie jest precyzja, która umożliwia perfekcyjne wykonanie makijażu. To świetny sposób na poprawę wyglądu naszych brwi, szczególnie u pań dojrzałych, których brwi nie są już tak gęste i wyraziste jak wcześniej.
Microblading, nazywany również metodą piórkową lub metodą włoska, jest zabiegiem niezwykle precyzyjnym, który daje efekt perfekcyjnie zagęszczonych, zdrowych i wyglądających naturalnie włosków w łuku brwiowym. Polega na ręcznym dorysowaniu włosków na skórze, gdzie pigment jest wprowadzany do warstwy kolczystej naskórka. Taki makijaż doskonale ukrywa ewentualne mankamenty – blizny czy asymetrię oka.
Jak wygląda zabieg microbladingu – krok po kroku
Już na 3 tygodnie przed zabiegiem należy zrezygnować z farbowania i regulowania brwi. Skórę należy regularnie nawilżać, a kilka dni przed zabiegiem zaleca się wykonanie delikatnego peelingu. Minimum 3 h przed zabiegiem nie pij kawy, herbaty czy innych produktów, zawierających kofeinę. Nie opalaj twarzy – świeża opalenizna jest bezwzględnym przeciwwskazaniem.
Zabieg powinien rozpocząć się dokładnym wywiadem medycznym, który wykluczy ewentualne przeciwwskazania do jego wykonania. Klientka powinna poinformować o wszystkich przyjmowanych lekach czy chorobach przewlekłych.
Następnie, linergistka za pomocą szablonu wykonuje rysunek wstępny na naszych brwiach, dzięki czemu można doprecyzować symetrię, kształt, długość i szerokość brwi, wprowadzić ewentualne poprawki tak, aby uzyskać maksymalnie najlepszy efekt współgrający z rysami twarzy. Na tym etapie, zostaje również wybrany pigment, jego kolor również musi być odpowiednio dopasowany.
Kiedy uzyskamy już perfekcyjny rysunek a klientka zaakceptuje wykonany projekt, można przystąpić do wykonania zabiegu. Wizażystka nakłada na brwi maść znieczulającą, która nieco zniweluje dyskomfort. Po odczekaniu 15 minut, maść zostaje zmyta a linergistka przystępuje do pracy za pomocą pena i sterylnych ostrzy, składających się z kilku lub kilkunastu igiełek. Wykonuje precyzyjne mikronacięcia, dzięki którym wprowadza pod skórę wybrany wcześniej barwnik. Zabieg zazwyczaj trwa około 2 godzin.
Należy pamiętać, że zabieg microbladingu może być dwuetapowy – między 4 a 8 tygodniem od pierwszego zabiegu można poddać się korekcie, jest to tak zwany zabieg uzupełniający, podczas którego poprawimy ewentualne niedociągnięcia, takie jak uzupełnienie włosków, wzmocnienie koloru czy skorygowanie kształtu. Zdarza się, że pierwszy zabieg zaspokoi nasze oczekiwania i wtedy korekta nie będzie konieczna.
Jak pielęgnować brwi po microbladingu?
Tak samo jak w przypadku innych zabiegów, którym się poddajemy, tak również tutaj niezwykle ważna jest późniejsza pielęgnacja. Jeśli chcemy, aby efekty były satysfakcjonujące, musimy przestrzegać zaleceń linergistki i odpowiednio zadbać o miejsce poddane zabiegowi.
Pierwszy tydzień po zabiegu to czas gojenia się skóry a kolor makijażu może wydawać się znacznie ciemniejszy. Kiedy naskórek zacznie się złuszczać (po około 5 dniach), kolor straci swoją nadmierną intensywność. Tak naprawdę stabilizacja koloru może trwać nawet miesiąc i dopiero po tym czasie widzimy, jakie finalnie uzyskaliśmy efekty.
Pielęgnacja brwi w domu:
- należy unikać spożywania alkoholu, aspiryny i napojów kofeinowych przez pierwsze 24 h,
- przez pierwsze 2-3 dni należy dokładnie przemywać brwi z włosem, jak również pod włos. Usuniemy tym samym nadmiar osocza i unikniemy nawarstwienia strupków, brwi najlepiej przemywać wacikiem nasączonym przegotowaną lub destylowaną wodą,
- podczas mycia twarzy czy włosów zadbajmy, by na brwi nie przedostały się żadne detergenty,
- do momentu zejścia wszystkich strupków, dobrze jest nakładać na noc na brwi maść wspomagającą naturalny proces regeneracji skóry,
- w pierwszym tygodniu należy bezwzględnie zrezygnować z makijażu w obszarze pigmentacji (nie stosujemy mydeł, kremów, toników, płynów micerealnych),
- całkowity zakaz korzystania z basenu czy sauny przez pierwsze 14 dni,
- całkowity zakaz opalania przez pierwsze 14 dni.
Zalety microbladingu
Niewątpliwie są, wiele pań mówi o ogromnej oszczędności czasu podczas wykonywania codziennego makijażu. Metodą microbladingu można ukryć też niedoskonałości, ubytki. A nawet nadać brwiom taki kształt jaki będzie dla nas najlepszy, który podkreśli urodę i nada twarzy charakteru. Efekt jest naturalny a kolor ładnie podkreślony.
Jest to również doskonałe rozwiązanie dla tych pań, które na wskutek choroby straciły brwi a także po chemioterapii.
Większość opinii o zabiegu microbladingu jest pozytywna z uwagi na fakt, że uzyskujemy lepszy i bardziej długotrwały efekt, niż po zabiegu tradycyjnego makijażu permanentnego.
Microblading – środki bezpieczeństwa
Musimy pamiętać, że technika microbladingu jest bardziej inwazyjna i muszą być zastosowane bezwzględne środki ostrożności.
Podczas wykonywania zabiegu dochodzi do przerwania naskórka a zatem istnieje ryzyko przenoszenia patogenów krwiopochodnych takich jak HIV, czy wirusowe zapalenie wątroby typu C, lub też reakcje uczuleniowe na zastosowane podczas zabiegu preparaty.
Niezwykle ważne jest zatem, aby gabinet jak i osoba przeprowadzająca zabieg były odpowiednio przygotowane. A wszystkie narzędzia i sprzęt poddane sterylizacji aby uniknąć infekcji.
Microblading brwi – przeciwwskazania
Przy zabiegu gdzie mamy do czynienia z przerwaniem naskórka. Przeciwwskazaniem może się okazać nawet zwykły katar i nie powinno nas to zdziwić. Przed przystąpieniem do tego typu zabiegu należy dokładnie zapoznać się z listą przeciwwskazań aby dostać zielone światło na jego wykonanie.
Oto najważniejsze zagadnienia:
Bezwzględne:
- choroby kardiologiczne,
- nieustabilizowana cukrzyca,
- HIV, żółtaczka typu B i C,
- hemofilia,
- epilepsja,
- alergia na skład barwników,
- ciąża (stres związany z zabiegiem może mieć negatywny wpływ),
- łuszczyca lub bielactwo,
- radio lub chemioterapia,
Względne:
- przyjmowanie antybiotyków,
- infekcje różnego pochodzenia – bakteryjne, wirusowe, grzybicze,
- świeże blizny,
- świeżo opalona skóra,
- kuracja sterydowa,
- skóra gruba, porowata,
- zmiany dermatologiczne, typu trądzik, stany ropne, alergiczne, grzybicze,
- choroby autoimmunologiczne,
- przedłużone rzęsy (należy ściągnąć sztuczne rzęsy na 2 tygodnie przed zabiegiem),
- świeża henna,
- okres karmienie piersią (z uwagi na niestabilną gospodarkę hormonalną),
- nadpobudliwość i tiki nerwowe,
- choroba nowotworowa,
- choroby gałki ocznej (należy poczekać do całkowitego wyzdrowienia).
W sytuacji, gdy mamy jakiekolwiek wątpliwości udajmy się na konsultację do lekarza.
Microblading cieszy się coraz większą popularnością, upiększa nasze brwi na dłuższy czas i jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które z jakichś powodów borykają się z rzadkimi brwiami, bądź ich całkowitym brakiem.
Ten rodzaj makijażu jest również doceniany przez kobiety bardzo aktywne fizycznie, dla których ważna jest kwestia utrzymania idelanego makijażu podczas wysiłku.
Microblading zaoszczędza również czas, którego potrzebujemy podczas porannej toalety. A jego stałość i idealny wygląd każdego dnia, to zalety często wymieniane przez klientki.
Jeśli wybierzemy doświadczoną linergistkę, zastosujemy się do wszystkich zaleceń dotyczących przygotowania do zabiegu, jak również będziemy odpowiednio pielęgnować brwi po zabiegu, będą doskonale imitować włoski, gwarantując jeszcze bardziej naturalny efekt niż w przypadku tradycyjnej metody.
Niezależnie od preferencji i oczekiwań, łuki brwiowe tak samo jak rzęsy, skóra czy paznokcie wymagają naszej uwagi na co dzień. I tylko regularna pielęgnacja brwi sprawi, że nasze brwi będą gęste, prawidłowo odżywione i wzmocnione.