Makijaż jest codziennością dla większości kobiet a jego dopełnieniem są pomalowane rzęsy. Maskara, czyli tusz do rzęs to najbardziej popularny kosmetyk do makijażu na świecie. Ciekawe, ile już wymyślono rodzajów szczoteczek do rzęs i formuł, które sprawiają, że rzęsy są pięknie podkreślone? Jak wiele opakowań tego kosmetyku zużywamy w ciągu roku?
Co z tymi tuszami?
Tusze do rzęs są mieszanką pigmentów, polimerów, wosków i silikonów. Każdy zawiera rtęć w bardzo niewielkiej ilości, bo niestety do tej pory nie wynaleziono jej zamiennika. Jednym ze składników są również zmielone rybie łuski, które nadają rzęsom połysk i elastyczność.
Tusze mogą zawierać syntetyczne lub jedwabne włókna, które przyczepiając się do rzęs, mają za zadanie je wydłużać. Dobry tusz powinien mieć łatwo zmywalną formułę, gdyż jego dostanie się do oczu może spowodować podrażnienia.
Wybór szczoteczki jest sprawą indywidualną. Cienkie i krótkie rzęsy polubią wąską, silikonową szczoteczkę, która nie będzie ich uszkadzać, nie obciąży ich delikatnej struktury i pozwoli umalować wszystkie włoski, nawet te najmniejsze, w kącikach rzęs.
Grube i gęste szczoteczki będą odpowiednie do średnich i długich rzęs, gdyż rozprowadzą odpowiednią ilość tuszu i należycie je rozdzielą. Z kolei lekko wygięte szczoteczki mają działanie podkręcające, podobnie jak formuła takiego tuszu. Zastygając, formuła kosmetyku delikatnie unosi rzęsy ku górze.
Kiedy twoje rzęsy są cienkie i rzadkie warto wybrać pogrubiający tusz do rzęs. Producenci tuszy do rzęs gwarantują nawet kilkukrotne pogrubienie.
Podkręcające tusze do rzęs pozwolą uzyskać zalotne spojrzenie. Odpowiednia szczoteczka i formuła tuszu sprawi, że twoje rzęsy będą długotrwale podkręcone.
Na każdym produkcie powinniśmy zawsze znaleźć informację, jakich efektów powinniśmy się spodziewać po zastosowaniu.
Tusz do rzęs – czym się różnią rodzaje szczoteczek?
Dla większości kluczową kwestią będzie kształt szczoteczki. I faktycznie, przekonanie, że wszystko co można zrobić z rzęsami, to je pomalować, dawno odeszło w niepamięć. Powiemy więcej – kształtów szczoteczek i różnych ich autorskich wariantów w portfolio kosmetycznych marek jest tyle, że mogłaby powstać bogato ilustrowana encyklopedia ze szczegółowym wyjaśnieniem przeznaczenia każdej z nich.
Nie bez znaczenia jest tworzywo, z którego ją stworzono. Najlepsza będzie silikonowa – jest najtrwalsza, najbardziej higieniczna i umożliwia najbardziej precyzyjny makijaż. Żadna inna nie pozwoli tak dokładnie odseparować od siebie nawet najdrobniejszych włosków.
Ale generalnie zasada jest jedna – wybieramy nie na podstawie opisu, ale własnych odczuć. Nie ma czegoś takiego, jak najlepsza szczoteczka do tuszu – będzie nią ta, którą same za taką uznamy. Najpopularniejsza? Każdy typ ma swoje miłośniczki i zagorzale przeciwniczki, dlatego warto próbować i od czasu do czasu wyjść poza sztywne ramy własnych przyzwyczajeń. Jedyna odgórna kwestia powinna dotyczyć trwałości i jakości produktu, a cała reszta tak naprawdę sprowadza się do osobistych preferencji.
Typy szczoteczek do rzęs
• Szczoteczka w kształcie grzebienia – najlepsza dla krótkich i niezbyt gęstych rzęs. Pomaga złapać nawet te najkrótsze włoski i optycznie je wydłużyć.
• Cienka gumowa i wydłużona – odpowiednia, jeśli zależy wam na maksymalnym wydłużeniu rzęs. Dodatkowo, jeśli po pierwszej aplikacji chcecie podkreślić same końcówki, wystarczy lekko dotknąć ich samym końcem szczoteczki.
• Końcówka w kształcie stożka – idealna do podkręcenia rzęs w kącikach oka – te zazwyczaj są na tyle krótkie, że normalna szczoteczka nie jest w stanie ich wyłapać. Co więcej, jej miłośniczki zapewniają, że ten kształt daje im kocie oko i pozwala stworzyć symetryczny, harmonijny wachlarz z rzęs, ale bez efektu przerysowania.
• Wygięta z włoskami o różnej długości – najczęściej gumowa. Idealna dla kobiet obdarzonych prostymi rzęsami, które nie dają się podkręcić. Najlepszy efekt uzyskamy w miarę nakładania kolejnych warstw tuszu.
• W kształcie kulki – taka końcówka pozwala dotrzeć do najkrótszych włosków w kącickach oczu, dodatkowo, możemy malować nią rzęsy pod każdym możliwym kątem.
• Mikroszczoteczka – trudno jest efektownie wydłużyć krótkie rzęsy, więc taka szczoteczka będzie do tego zadania idealna, pozwoli na aplikację maskary od samej nasady rzęs.
• Oversize – wymaga wprawy, ponieważ gromadzi na szczoteczce sporą ilość produktu i zazwyczaj wystarczy jedno pociągnięcie, aby nadać rzęsom objętości.
Jak dbać o tusz do rzęs?
Tusz posłuży przeciętnie trzy miesiące. Po tym czasie jego formuła traci na elastyczności, zaczynają się tworzyć grudki, które wpadając do oczu, mogą powodować łzawienie i podrażnienie spojówek. Tuszowi szkodzi „pompowanie” szczoteczką, gdyż wtłaczanie powietrza powoduje jego wysychanie.
Jeśli formuła tuszu zaczyna się starzeć, można włożyć opakowanie na chwilę do gorącej wody lub zaaplikować do środka 2-3 krople do oczu. Tusz z pewnością należy starannie zakręcać, gdyż szkodzi mu każdy dostęp powietrza.
Jeśli szczoteczka nakłada za dużo tuszu, można ją delikatnie przetrzeć chusteczką higieniczną. Warto znaleźć maskarę idealną, taką, która nie podrażnia oczu, łatwo się aplikuje i daje dość naturalny efekt, teatralnie wytuszowane rzęsy pozostawiając na wieczór i na wielkie wyjścia.
Najważniejsze to podkreślać ich urodę, a nie tworzyć nienaturalny wizerunek.
Dobry tusz do rzęs – to nie wszystko
Jak zwykle, aby osiągnąć najlepsze efekty, należy przede wszystkim zadbać o rzęsy a ich codzienną pielęgnację uczynić naszą rutyną.
Osłabione codziennym makijażem, demakijażem, różnymi stylizacjami potrzebują takiej samej uwagi w codziennej pielęgnacji jak włosy czy paznokcie.
W niektórych przypadkach, bardzo zniszczone rzęsy będą potrzebować aż 6 miesięcy, aby ich kondycja wróciła do normy.
Osłabiona struktura tych delikatnych włosków powoduje, że są rzadkie, krótkie i zdecydowanie wolniej rosną, lub nie rosną wcale.
Możemy znacząco poprawić ich kondycję, stosując dobrej jakości odżywkę do rzęs.
Systematyczne stosowanie preparatu pozwoli naszym rzęsom w krótkim czasie wrócić do formy. Zawarty w składzie pentanol zregeneruje włoski, pogrubi je i nada miękkości. Biotyna wpływa korzystnie na tempo wzrostu. Polisacharydy, które mają zdolność zatrzymywania wody maksymalnie odżywią strukturę włosa. Ekstratkty ze świetlika lekarskiego oraz pestek dyni wzmacniają rzęsy, zapobiegają podrażnieniom i działają kojąco na okolice oczu.
Warto więc aplikować serum każdego dnia, najlepiej na noc, po dokładnym demakijażu.
Nasze rzęsy po kuracji odżywką będą przede wszystkim zdrowe, ale również wydłużone i pogrubione, a zastosowana maskara dodatkowo spotęguje efekt.