Każdy makijaż powinien spełniać tylko jedną rolę – upiększającą. Odpowiednio dobrany i starannie wykonany będzie nie tylko podkręcał mocne strony naszej urody ale również maskował różne niedoskonałości. Niezależnie od tego, jaki rodzaj makijażu lubimy nosić, musimy pamiętać, że absolutną podstawą zawsze będzie zadbana cera.
Makijaż na lato
Upalna pogoda, praca w klimatyzowanym pomieszczeniu czy po prostu wakacyjny wyjazd sprawiają, że letni makijaż powinien wyglądać inaczej niż ten wykonywany w innej porze roku. Makijaż na lato nie musi być tak dopracowany jak makijaż zimowy.
Ważne jest, aby nie używać ciężkich, matujących podkładów, gdyż w upały takie kosmetyki znacznie pogorszą stan skóry. Lekkie, świetliste, odporne na działanie potu i wody kosmetyki to zdecydowani sprzymierzeńcy dobrego wyglądu.
Ważne podstawy makijażu
Po oczyszczeniu twarzy dobrze jest spryskać twarz wodą różaną w sprayu. Hydrolat z róży wspaniale nawilża, koi skórę i zmniejsza zaczerwienienia. Ma również właściwości przeciwzapalne, nadaje się więc do każdego rodzaju skóry, wymagającej nawilżenia i ukojenia.
Na lato warto również zmienić krem na lekką emulsję z odpowiednio wysokim filtrem UV. Zwłaszcza jeśli w stosowanym podkładzie nie będzie ochrony słonecznej.
Podkład czy krem BB?
Latem, kiedy skóra nabiera nieco ciemniejszego odcienia, idealnie sprawdzą się kremy BB, które dostosowują się do kolorytu skóry. Nadają jej delikatny odcień, wygładzają, są bogate w składniki nawilżające i nie obciążają skóry.
W przypadku cery trądzikowej lub tłustej, dobrze jest dobrać krem BB o działaniu matującym i z wysokim filtrem. Będzie on zapobiegał powstawaniu przebarwień. Wszelkie niedoskonałości można zamaskować korektorem, a makijaż dopełnić muśnięciem sypkiego pudru.
Jeśli upalna pogoda przeszkadza w nałożeniu pudru, bo skóra zaczyna się błyszczeć, dobrze jest przycisnąć do niej chusteczkę higieniczną, odcisnąć nadmiar sebum i dopiero wtedy nałożyć puder. Miłośniczki podkładów powinny wybierać te o lekkiej, płynnej konsystencji, które dopasowują się do kolorytu skóry.
Do zadań specjalnych
Matująca baza pod makijaż spełni swoje zadanie podczas uroczystości i wystąpień, jednak nie należy jej stosować na co dzień. Przy wysokiej temperaturze może znacznie pogorszyć stan cery, gdyż silikony zawarte w takiej bazie mogą wzmacniać wydzielanie sebum.
Nadmiar użytych, ciężkich kosmetyków i brak dostatecznego nawilżenia skóry tworzą idealne środowisko dla namnażających się bakterii. Dobrym rozwiązaniem są również bibułki matujące, które szybko spełnią swoje zadanie bez naruszania makijażu.
Oprócz lekkiego pudru delikatnie matującego skórę, przyda się również puder brązujący, który nada skórze odcień delikatnej opalenizny. Ten z drobinkami nie jest wskazany przy skórze tłustej, gdyż jeszcze bardziej podkreśli niedoskonałości skóry.
Rysy twarzy zdecydowanie najlepiej wymodeluje bronzer matowy. Twarz muśnięta słońcem nie potrzebuje wielu dodatków, by wyglądać pięknie.
Tubki i sztyfty
Do makijażu warto użyć kosmetyków wielofunkcyjnych. Płynne pigmenty (tinty) świetnie podkreślą usta i policzki. A olejki w pięknych, soczystych kolorach zadbają o prawidłowe natłuszczenie i ochronę ust. Róż w sztyfcie lub w piance doda koloru nie tylko policzkom, świetnie nadaje się również jako szminka do ust.
Na oko
Na opalonej skórze najlepiej wyglądają odcienie turkusu, pomarańczu, żółci i zieleni. Prosty makijaż można wykonać kolorowymi cieniami w kremie lub sztyfcie, słynącymi ze swojej trwałości i pięknego połysku. Barwne cienie dobrze jest łączyć z rozświetlaczami, doda to twarzy blasku i świeżości. Najlepiej nałożyć świetlisty cień tuż nad tęczówką. Co znakomicie wydobędzie blask oczu, sprawi, że oko stanie się bardziej wypukłe i wyraziste.
Istotne jest, aby cieni do powiek w kremie lub w sztyfcie nie stosować na wilgotną powiekę, gdyż stracą swoją cudowną trwałość. Przed makijażem oczu powiekę należy przetrzeć tonikiem, przypudrować, albo nałożyć bazę pod cienie.
Podczas gorącej aury ulubione kreski często rozmazują się i odbijają na górnej powiece. Aby temu zapobiec, należy użyć dobrej, wodoodpornej kredki. Te najbardziej trwałe mają delikatny połysk lub drobinki, które są odporne na ścieranie. Jeśli ulubiony eyeliner również ma tendencję do rozmazywania się, warto użyć tego kosmetyku w żelu, nakładanego pędzelkiem.
Długie rzęsy
W wakacje dobrze jest użyć tuszu odpornego na rozmazywanie się. Te wodoodporne przy dłuższym stosowaniu źle wpływają na rzęsy mocno je przesuszając jak również łamiąc, dobrze jest kupić tusz wodoodporny, który będzie odporny na pot i wilgoć, a bez problemu usunie się przy pomocy ciepłej wody lub płynu micelarnego. Pamiętajmy, że demakijaż tuszu wodoodpornego wymaga większej ingerencji przez co niszczymy strukturę naszych rzęs. Warto wprowadzić do naszej codziennej pielęgnacji odżywkę do rzęs o dobrym składzie, która zregeneruje delikatne włoski i aktywuje je do wzrostu.
Kolorowe usta
Latem dobrze jest schować matowe szminki i zaopatrzyć się w soczyste błyszczyki o wyrazistych kolorach. Można wybierać nie tylko te, które są trwalsze i tworzą na ustach lśniącą taflę, ale również te mniej trwałe, ale mocno odżywcze, które będą pielęgnowały delikatny naskórek ust.
Zaletą błyszczyków jest również to, że łatwo się je nakłada również bez lusterka, dlatego będą idealnym towarzyszem na plaży.
Makijaż kobiety dojrzałej
Makijaż odmładzający znakomicie sprawdzi się nie tylko podczas letnich, rodzinnych uroczystości, ale wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba profesjonalnego, olśniewającego wyglądu. Aby taki makijaż spełnił swoje zadanie, wystarczy kilka zasad i przede wszystkim – odpowiednich kosmetyków.
Efekt gwarantowany
Makijaż odmładzający nie tylko wyrównuje koloryt skóry, tuszuje przebarwienia i rozszerzone naczynka, ale również wydobywa i podkreśla rysy twarzy, które z wiekiem stają się coraz mniej wyraziste. Dobrze wykonany, potrafi odjąć kilka lat a kobietę w dojrzałym wieku uczynić naprawdę atrakcyjną.
Jaki podkład wybrać?
W przypadku cienkiej, mało nawilżonej i naczynkowej skóry, dobrze sprawdzą się podkłady o gęstej, kremowej konsystencji, o właściwościach silnie odżywczych i przeciwzmarszczkowych. Dobrze, aby zawierały ceramidy, retinol, kwas hialuronowy i witaminy, a także cząsteczki rozpraszające światło – jednym słowem należy zadbać zarówno o jak najlepsze nawilżenie skóry, jak również o jej blask. Gęste, bardzo kryjące i matujące podkłady na bazie silikonu nie będą wyglądały dobrze na dojrzałej skórze.
W przypadku skóry z rozszerzonymi porami, warto użyć lekkiej, wygładzającej bazy i delikatniejszego w konsystencji podkładu, ale również takiego, który pięknie rozprasza światło.
Korektor i puder
Po starannym nałożeniu podkładu, należy nałożyć korektor pod oczy, najlepiej pędzelkiem. Kosmetyk ten powinien wpadać w lekko żółte tony, aby jak najlepiej ukryć wszelkie zasinienia, zwłaszcza w okolicach dołu łzowego i dolnej powieki.
Korektor powinien dotrzeć aż do linii dolnych rzęs, starannie nałożony, najdokładniej ukryje przebarwienia i wypełni zmarszczki pod oczami. Makijaż należy utrwalić pudrem, najlepiej w beżoworóżowym odcieniu, który nada skórze zdrowszy koloryt.
Nie powinno się nakładać pudru na okolice oczu, gdyż sprzyja to podkreśleniu zmarszczek. Okolicę oczu należy pozostawić delikatnie rozświetloną.
Peonia czy koral?
Róż jest niezbędnym kosmetykiem w makijażu kobiety dojrzałej. Dodaje twarzy blasku, a skóra nabiera zdrowszego kolorytu. Powinien mieć dość wyrazisty i czysty kolor, nie należy zatem obawiać się odcieni mocnego różu czy koralu, ważne, aby nałożyć go z umiarem. Wszelkie matowe bronzery, zgaszone i mało wyraziste odcienie nie spełnią swojego zadania i nie należy ich stosować.
Makijaż oczu
Z wiekiem rysunek oczu staje się coraz mniej wyrazisty, a w ich podkreśleniu pomoże dość miękka, ale odporna na rozmazywanie się, kredka. Kiedy powieka jest mocno opadająca, należy podkreślić tylko dolną część oka, delikatnie rozcierając linie.
Niewskazane będą ciemne kolory, takie jak wyrazisty grafit czy głęboka czerń, doskonale sprawdzą się za to kolory z pogranicza fioletu i brązu, stonowanej szarości i granatu. Istotne jest, aby kredka nie była zbyt matowa, lekki połysk nada oczom trójwymiarowego wyrazu.
Dobór cieni nie powinien być przypadkowy. Kosmetyki te nie powinny być ani zbyt błyszczące, ani matowe, najlepiej, aby pozostawiały na powiekach satynową gładkość.
Kolory cieni w makijażu odmładzającym powinny skupiać się wokół odcieni moreli, żywego beżu, delikatnego złota, ale również żywego różu, głębokiego granatu czy koloru bakłażana. Kobieta dojrzała powinna mieć zawsze starannie umalowane rzęsy, również brązowym lub granatowym tuszem.
Możemy rónież zdecydować się na zabiegi, np. lifting i laminację rzęs, które upiększą nasze oczy.
Rysunek brwi
Brwi są ogromnie ważne w makijażu odmładzającym. Wiele pań w dojrzałym wieku, na skutek długiego używania twardych kredek lub nadużywania henny po prostu nie ma brwi, albo ma je wyjątkowo delikatne. Należy je koniecznie podkreślić, najlepiej specjalnym pudrem do brwi a następnie ich rysunek utrwalić woskiem.
Nie powinien być to bardzo wyrazisty rysunek, gdyż wszelkie intensywne linie, ciemne brwi czy naużywanie czarnego eyelinera bardzo wyostrza rysy twarzy i zamiast odjąć lat – zdecydowanie ich dodaje. Zanim jednak przejdziemy do makijażu, sprawdź, co robić aby mieć idealne brwi.
Makijaż – Jaką wybrać szminkę?
Nie należy obawiać się soczystych i wyrazistych kolorów szminek i mocno kryjących błyszczyków. Jeśli makijaż oczu pozostaje w stonowanych barwach, z podkreśloną linią oczu, dobrze jest postawić akcent właśnie na usta.
Wyrazista w kolorze szminka nie tylko odciągnie uwagę od zmarszczek, ale również wspaniale podkreśli i wydobędzie kolor oczu. Sprawdzone – to działa!
Triki w makijażu ust ze szminką w roli głównej
Dobrze umalowane usta potrafią naprawdę korzystnie wpłynąć na wygląd. Dobrze jest poznać kilka przydatnych wskazówek, aby nie tylko skorygować ich kształt, ale również sprawić, aby stały się głównym akcentem makijażu.
Pielęgnacja ust gwarancją dobrego wyglądu
Podstawą dobrze wykonanego makijażu ust jest odpowiednie ich przygotowanie. Matowe szminki wciąż pozostają modne, a taki kosmetyk szczególnie wymaga gładkich ust. Koniecznie trzeba je natłuszczać i nawilżać, gdyż naskórek ust jest wyjątkowo narażony na wysuszenie i podrażnienia.
Na spękanych i przesuszonych ustach każda szminka wygląda źle, jeśli więc istnieje skłonność do takiej dolegliwości, pozostaje używanie lekkich błyszczyków, najlepiej bogatych w niezwykle odżywcze masło shea, karite i kwas hialuronowy. Raz w tygodniu warto wykonać peeling ust za pomocą cukru i oliwy, a na noc stosować miód, który cudownie wygładzi, i odżywia nawet najbardziej spierzchnięte wargi.
Przy wykonywaniu makijażu, dobrze jest najpierw posmarować usta odżywczą wazeliną lub specjalnym kremem do ust. Podczas makijażu twarzy i oczu taki zabieg pomoże odżywić usta i przygotować je na nałożenie szminki.
Konturówka – niezawodny pomocnik
Makijaż ust dobrze jest rozpocząć od użycia konturówki. Nie musi mieć odcienia idealnie dobranego do koloru szminki, zwłaszcza, jeśli na co dzień używa się odcieni beżowych róży. Konturówka dobrana do koloru szminki znakomicie powiększa usta, ale jeśli pomadkę nakłada się pędzelkiem, można uzupełnić kontur ust malując właściwym kolorem nawet po linii konturówki w neutralnym kolorze.
Co z tym pędzelkiem?
Usta najlepiej malować niezbyt wąskim i szpiczasto wyprofilowanym pędzelkiem o lekko twardym włosiu, zaczynając od środka górnej wargi. Aby ręka nie drżała, a makijaż wyglądał precyzyjnie, dobrze jest oprzeć łokieć o stabilne podłoże. Trudno jest malować usta w ciemnej łazience, bez odpowiedniego oparcia, wymaga to sporej wprawy zwłaszcza, jeśli kształt usta wymaga odpowiedniej korekty.
Malowanie ust – triki makijażystów
Znakomitym trikiem powiększającym usta, jest naniesienie niewielkiej ilości płynnego rozświetlacza lub kredki w jasnym odcieniu na łuk Kupidyna, co dodaje blasku i kuszącej objętości każdym ustom. Przy opadających kącikach należy poprowadzić linię konturówki lekko ku górze. Aby pomniejszyć usta, należy je malować lekko poniżej linii ust, tu wskazane będą ciemniejsze i matowe odcienie szminek.
Po nałożeniu jednej warstwy pomadki, należy odcisnąć usta na jednej warstwie chusteczki higienicznej, aby usunąć nadmiar kosmetyku. Dobrze jest nanieść bardzo delikatną warstwę sypkiego pudru, aby utrwalić makijaż, a następnie ponownie nałożyć szminkę.
Dobrze umalowane usta, podkreślone brwi i rzęsy wystarczą, aby wyglądać atrakcyjnie przez cały dzień. Istotne jest również to, że intensywne kolory szminek wymagają perfekcyjnej cery, gdyż żywe kolory bezlitośnie uwidaczniają wszelkie niedoskonałości skóry.
Czym się kierować przy wyborze szminki? Makijaż ust.
Kupując szminkę należy zwrócić uwagę na jej aplikację i skład. Dobrze, aby miała szybko wysychającą, żelową formułę bogatą w kwas hialuronowy i roślinne woski. W przypadku szminek o lekkim połysku należy szukać takich, które mają w składzie roślinne olejki, ceramidy i witaminy. Przy czym takie szminki będą na pewno mniej trwałe od matowych, ale za to znacznie lepiej odżywią usta.
Dobrze dobrana szminka, nie tylko pod względem koloru, ale i składników odżywczych. Potrafi przetrwać około pięciu godzin bez poprawek, biorąc pod uwagę picie kawy czy zjedzenie drobnych przekąsek. Trwałość szminki przedłużają specjalne utrwalacze.
Błędy w makijażu, na które trzeba uważać
Błąd 1 – Zły korektor pod oczy
Podstawą świetlistego wyglądu, bez cieni i niechcianych niedoskonałości jest dobrze dobrany korektor nie tylko pod względem konsystencji, ale również koloru. Nie powinien być zbyt jasny, gdyż jeszcze bardziej podkreśli cienie pod oczami. Dobrze jest dobrać taki w odcieniu brzoskwiniowym, którego pigmenty podziałają tonująco na fioletowo-brązowe zabarwienie skóry. Korektor najlepiej nakładać miękkim pędzlem w obszarze trójkąta. Pomiędzy wewnętrznym kącikiem oka, skrzydełkiem nosa i zewnętrznym kącikiem oka-taki sposób nakładania korektora znakomicie odmłodzi i rozświetli twarz.
Błąd 2 – Źle dobrany bronzer
Popularne konturowanie twarzy nie może się odbyć bez bronzera. Należy go jednak stosować z umiarem, gdyż w świetle dziennym jego nadmiar może wyglądać niekorzystnie. Nie należy go nakładać na całą twarz, ale w te miejsca, które mają wyglądać jak muśnięte słońcem. Czyli czoło, szczyty kości policzkowych, broda i czubek nosa. Najlepszy bronzer to taki, który wtapia się odcieniem w skórę, nie może więc mieć tonów pomarańczowych. Najlepiej wybrać matowy, w kolorze delikatnej mlecznej czekolady – taki z pewnością będzie wyglądał na skórze jak najbardziej naturalnie.
Błąd 3 – Podkład widoczny na skórze
Jednym z największych makijażowych błędów jest źle dobrany podkład – nie tylko pod względem koloru, ale i konsystencji. Zbyt duża ilość tego kosmetyku, o gęstej, kryjącej formule sprawi, że twarz wygląda nieestetycznie, a taki makijaż dodaje lat. Wiele osób nakłada zbyt dużo podkładu w okolicach brwi i nosa, chcąc zamaskować zaczerwienienia i niedoskonałości. W ich ukryciu pomoże korektor i lżejszy podkład nakładany małymi porcjami, miejsce przy miejscu, palcami lub specjalną gąbeczką.
Błąd 4 – Mocno kryjący puder
Jeśli makijaż zostanie dopełniony silnie matującym, gęstym pudrem, taki zestaw z pewnością nie doda urody. Nadmiar pudru gromadzi się w zmarszczkach mimicznych, puder nierzadko ciemnieje i tworzy mało estetyczne plamy. Ratunkiem jest używanie lekkiego pudru sypkiego oraz bibułek matujących, które nadadzą bardziej naturalny efekt, bo nie naruszają makijażu.
Nie można również przesadzać z pudrem ryżowym albo białym pudrem HD, który jest niebywale jedwabisty i mocno matuje skórę. Puder ten często niekorzystnie wygląda na zdjęciach i w sztucznym świetle, tworząc początkowo niewidoczne, białe plamy. Jak zdjąć nadmiar sebum ze skóry w ciągu dnia? Zamiast pudru, sięgnij po bibułki matujące, które gwarantują bardziej naturalny efekt.
Błąd 5 – Czarna kreska na dolnej powiece
Wiele osób wciąż uważa kreskę na dolnej powiece, albo w linii wodnej oczu za jedyny element makijażu. Bez wytuszowanych rzęs i zadbanej cery taki makijaż zupełnie mija się z celem. Mocno zmniejsza oczy, wyostrza spojrzenie i nadaje twarzy mało estetyczny wygląd. Jeśli trudno zrezygnować z kresek na dolnej powiece. Należy narysować ją bardzo delikatnie szarą lub brązową kredką, która będzie wyglądała znacznie łagodniej.
Błąd 6 – Zbyt ciemne brwi
Wyraziste brwi powoli odchodzą do lamusa, ale mocno wyrysowane, niczym z szablonu wciąż stanowią dość popularny makijaż. Mocne brwi wyostrzają twarz, dodają lat i jeśli nie są elementem przemyślanej stylizacji, warto zmienić ten makijażowi nawyk w stronę cieni do brwi w odcieniach brązu i jasnego brązu pomieszanego z szarością.
Makijaż powinien podkreślać urodę, nie być widoczny i zawsze taki sam od lat. Warto śledzić trendy i propozycje wizażystów, aby znaleźć jak najlepszy klucz do podkreślenia swojej urody.
Jak użyć makijażu, aby zakryć trądzik i przebarwienia potrądzikowe?
Choć powszechnie się sądzi, że dotyka on głównie nastolatków, występuje także u osób dorosłych. I może się pojawić tak na dobrą sprawę w każdym momencie. Trądzik skutecznie potrafi utrudnić życie, wpływa na samopoczucie i samoocenę, które znacznie obniża. A nie rzadko na relacje międzyludzkie, gdyż kobiety wstydzą się swych zmian i blizn potrądzikowych. Ratunkiem jest dobry makijaż kryjący oraz tuszowanie przebarwień powstałych po wyleczeniu trądziku.
Mocno kryjący podkład do cery trądzikowej – tak czy nie?
Mimo że zmiany skórne potrafią być powodem licznych kompleksów, nadal wiele kobiet uważa, że niewskazane jest stosowanie jakichkolwiek kosmetyków przy tego rodzaju problemach, gdyż tylko je nasilają. Prawda jest taka, że ważne jest to, czym się malujemy i jak dbamy o naszą cerę. Makijaż kryjący niedoskonałości powinniśmy wykonywać produktami przeznaczonymi konkretnie do tego celu, które nie pogorszą stanu skóry.
Wykonując makijaż kryjący trądzik zwróćmy uwagę, by stosowane produkty nie wysuszały cery lub nie zwiększały wydzielania łojotoku, a także powstawania nowych zmian. Dobrze dobrany podkład kryjący do cery trądzikowej lub podkład kryjący przebarwienia może wzmocnić działanie kosmetyków pielęgnacyjnych. Ważne, żeby podkład maskujący trądzik był lekki, hipoalergiczny oraz bezolejowy, co nie wyklucza, że jego stopień krycia będzie wysoki. Odpowiednio nakładając produkt można uzyskać naprawdę zadowalający efekt.
W przypadku przebarwień możemy stosować podkłady o nieco cięższej konsystencji, gdyż nakładamy je na zmiany już zagojone i wysuszone. Pamiętajmy jednak, że w obu przypadkach chodzi o wyrównanie kolorytu naszej skóry i nadanie jej zdrowego wyglądu. A nie pokrycie wszelkich niedoskonałości grubymi warstwami produktów.
Makijaż kryjący krok po kroku
Makijaż niedoskonałości rozpoczynamy od nałożenia odpowiednio dobranego kremu, który wklepujemy w skórę twarzy. Zróbmy to wcześniej, by zdążył się wchłonąć, nie zostawiając lepkiego filmu. Kolejnym krokiem, często pomijanym i niedocenianym, powinna być baza pod makijaż kryjąca niedoskonałości. Wstępnie pokryje zmiany, a także sprawi, że nakładane produkty będą lepiej utrzymywać się na swoim miejscu. Podkład kryjący trądzik, korektor na trądzik nie będą się ścierać lub spływać. Korektor na przebarwienia to najważniejszy krok w naszym makijażu, gdyż zakrywa wszystko to, co niepożądane.
Korektory do cery trądzikowej mogą mieć postać płynną w pędzelku, w sztyfcie lub kamuflażu, który jest najcięższy i najbardziej kryjący z nich wszystkich. Produkt nakładajmy małym, precyzyjnym pędzelkiem, co pozwoli kontrolować ilość produktu. Kolejnym krokiem, w zależności od stanu cery i naszego samopoczucia, powinien być podkład kryjący pryszcze lub puder kryjący trądzik. Aplikacji także dokonujmy pędzlem lub w przypadku pudru puszka lekko dociskając go do skóry twarzy.
Gdy ukryjemy wszystko, co zbędne, skupmy się na naszych atutach. Nałóżmy róż, podkreślmy rozświetlaczem kości policzkowe, wytuszujmy rzęsy i podkreślmy brwi, które tworzą ramę oczu. Skupmy się na jednym akcencie, którym chcemy odwrócić uwagę od niedoskonałości, starajmy się nie uzyskać przerysowanego efektu. Stosując wszystkie zabiegi, pamiętajmy, że tak naprawdę uśmiech czyni kobietę piękną, a makijaż tylko podkreśla jej urodę!
Dostosuj makijaż do pory roku
Makijaż to najlepszy przyjaciel każdej kobiety. Niektóre z pań wprost nie wyobrażają sobie swojego poranka bez kosmetyków do makijażu, które nakładane kolejno po sobie. Zmieniają wygląd całej twarzy, czyniąc ją bardziej świeżą i rozświetloną, a im samym dodając uroku i pewności siebie. Zazwyczaj dostosowujemy makijaż do okoliczności – makijaż dzienny, wieczorowy, makijaż sylwestrowy czy ślubny. Tymczasem to nie jedyny podział, którym należy kierować się podczas jego wykonywania. Okazuje się bowiem, że makijaż powinien być dopasowany także do pory roku. W zależności do niej należy używać nieco innych kosmetyków do makijażu.
Podczas ich doboru warto zwrócić uwagę na ich skład. Makijaż na lato powinien być lżejszy niż ten, który wykonujemy zimową porą. Poza tym skóra twarzy w okresie zimowym ma większe wymagania. Częste i gwałtowne zmiany temperatury powodują szybszą utratę wody z naskórka. A co za tym idzie, większe skłonności do przesuszania skóry twarzy. Dlatego też w tym okresie, oprócz dobrego kremu na zimę, warto zaopatrzyć się w podkład nawilżający, który pomoże wyrównać poziom nawilżenia skóry. Co jeszcze warto wiedzieć na temat makijażu dostosowanego do pory roku?
Kosmetyki do makijażu na każdą porę roku
Umiejętne dobieranie kosmetyków, stosownie do pory roku, to absolutna podstawa trwałego makijażu. Należy zatroszczyć się nie tylko o wybór odpowiednich kolorów, ale również o skład poszczególnych preparatów. Wiosenny lub letni makijaż powinien być odrobinę lżejszy niż ten, który wykonuje się w zimie. Podczas kontaktu ze słońcem następuje wzmożona praca gruczołów łojowych i związana z tym większa produkcja sebum.
Stosowanie w tym czasie kosmetyków zawierających duże ilości silikonów i innych „ciężkich” substancji, może spowodować zapychanie porów. Sprzyjając powstawaniu mało estetycznych zmian skórnych. Warto więc zrezygnować z bazy pod makijaż, zastępując ją lekkim kremem, który nawilży i zabezpieczy skórę przed negatywnym działaniem promieni słonecznych. Krem do twarzy na lato powinien być wzbogacony o odpowiednio dobrany do potrzeb skóry oraz intensywności ekspozycji na słońce faktor ochronny (SPF 15 lub SPF 30).
Podkład do makijażu w okresie letnim można zastąpić kremem wyrównującym koloryt cery, którego lekka formuła nie obciąży zanadto skóry twarzy. Letni makijaż można uzupełnić o wodoodporny tusz do rzęs. Który zapobiegnie efektowi „spływania” makijażu pod wpływem działania potu i promieni słonecznych. To także doskonała propozycja na wakacje. Dzięki jego zastosowaniu nawet w czasie wodnych szaleństw makijaż pozostanie na swoim miejscu. Do makijażu przeznaczonego na wiosnę i lato warto wybierać jasne kolory, które efektownie rozświetlą twarz i nadadzą jej letniej lekkości.
Jesienny i zimowy makijaż wymaga zastosowania kosmetyków o bardziej stałej konsystencji, które wyposażone w składniki ochronne i nawilżające. Stworzą dla skóry twarzy odpowiednią barierę ochronną zabezpieczającą przed działaniem szkodliwych czynników atmosferycznych oraz nadmierną utratą wody. Makijaż zimowy powinien zostać poprzedzony właściwym przygotowaniem skóry twarzy. Krem na zimę pod makijaż powinien zawierać substancje wiążące cząsteczki wody w naskórku oraz składniki odżywcze poprawiające wygląd skóry. Jednocześnie powinien się dobrze wchłaniać i współgrać z podkładem tak, aby stworzył z nim spójną całość, pozbawioną mało estetycznego efektu „rolowania się”.
Do makijażu zimowego warto używać kosmetyków wodoodpornych, których formuła zabezpiecza makijaż przed działaniem śniegu i mrozu. Pod względem tonacji kolorystycznej, w zimowym makijażu codziennym najlepiej sprawdzają się kolory neutralne – brązy i szarości. W wydaniu wieczorowym mogą zostać pogłębione odcieniami głębokiego grafitu i innych mocno nasyconych kolorów.
Non-touring, czyli mniej znaczy więcej również w makijażu
W ciepłe wiosenne i letnie dni warto zwrócić uwagę na naturalny makijaż, który doskonale podkreśli rysy twarzy, bez obciążenia skóry nadmierną ilością kosmetyków.
Czym zatem jest najmodniejszy ostatnio non-touring?
Ten rodzaj makijażu ma dwie zalety. Podkreśla piękno zadbanej cery, wykonuje się go niezwykle szybko a do jego wykonania potrzeba zaledwie trzech kosmetyków. W przeciwieństwie do popularnego konturowania i rozświetlania twarzy, wymagającego użycia co najmniej kilku kosmetyków, non-touring jest makijażem naprawdę łatwym w wykonaniu.
Znakomicie sprawdza się również dla zmęczonej, dojrzałej skóry, wymagającej rozświetlenia i nie wymaga dużych umiejętności, jest więc odpowiedni dla osób, które nie przepadają za makijażem a chcą wyglądać promiennie.
Jak wykonać lekki makijaż rozświetlający?
Podstawą tego prostego w wykonaniu makijażu jest zadbana cera. Po zaaplikowaniu dobrze nawilżającego kremu, należy nałożyć bazę w płynie, najlepiej rozświetlającą, ale może być też ta odpowiednio dobrana do potrzeb skóry. Istotne, aby nie była to baza silnie matująca, bo zniweluje ona efekt całego makijażu.
Kolejnym krokiem jest nałożenie kremu koloryzującego BB lub CC, a ostatnią czynnością jest użycie prasowanego rozświetlacza lub kosmetyku w sztyfcie, zwracając szczególną uwagę na szczyty kości policzkowych, czubek nosa i łuki brwiowe.
Makijaż non-touring – Jaki efekt można uzyskać?
Makijaż ten skupia uwagę na naturalnym blasku, a jego celem jest uzyskanie efektu jakby zroszonej skóry. To doskonałe rozwiązanie nie tylko w letniej porze, ale również dla osób, które cenią podkreślanie piękna skóry, dla tych, które nie lubią specjalistycznego makijażu z użyciem wielu kosmetyków i dla tych, które nie potrafią i nie lubią się malować.
Ten makijaż nie tylko nie wymaga specjalnych umiejętności, ale również nie zabiera dużo czasu. I ma jeszcze jedną zaletę – wygląda naturalnie, nie wymaga poprawek, jedynie uzupełnienia go tuszem do rzęs, kosmetykiem do brwi i błyszczykiem na ustach. Proste i efektowne.