Przedłużanie rzęs – za i przeciw

przedłużanie rzęs

Dla większości kobiet najważniejszą funkcją rzęs jest podkreślenie oczu. Piękne, długie i gęste nadają wyrazistości, optycznie powiększają oczy i zapewniają uwodzicielską moc spojrzenia. Jednak nie każda z pań może cieszyć się tak piękną oprawą – zamiast długich i gęstych rzęs, mamy często krótkie i cienkie. Nierzadko też, zmagamy się z dolegliwościami wpływającymi na ich kondycję, np. osłabione mieszki włosowe, stany zapalne, zaburzenia hormonalne czy stres, co powoduje, że naszemu spojrzeniu brakuje tej głębi, której nadaje gęsty „wachlarz“ z rzęs. Niezależnie od powodów, zabiegi przedłużania rzęs cieszą się niegasnącą popularnością i zainteresowaniem już od wielu lat, również ze strony kobiet ceniących sobie na co dzień naturalność.

Nic w tym dziwnego, natychmiastowy efekt zagęszczenia i wydłużenia jest głównym powodem, dla którego poddajemy swoje rzęsy zabiegom. Pod gęstym wachlarzem nasze oczy wyglądają spektakularnie, dlatego wiele kobiet decyduje się na tę metodę.

Musimy jednak pamiętać, że przedłużanie rzęs metodą objętościową to po prostu doklejenie określonej ilości sztucznych włosków do naszych naturalnych – im bardziej spektakularny efekt przedłużania, tym bardziej obciążone są nasze naturalne rzęsy.

Sztuczne rzęsy – naturalny efekt. Czy to w ogóle jest możliwe?

Każde sztuczne przedłużanie rzęs powinno być dostosowane przede wszystkim do potrzeb i oczekiwań klientki. Znajdą się zwolenniczki mocnego zagęszczenia, natomiast wiele pań ceni sobie jednak efekt jak najbardziej zbliżony do naturalnego.

Doklejane rzęsy, nawet najbardziej subtelną metodą nigdy nie będą wyglądać jak rzęsy naturalne, natomiast można już na początku zadbać o to, by efekt był zadowalający.

Wszystko zależy od wyboru dobrego specjalisty, który zaproponuje odpowiednią długość, grubość oraz skręt sztucznych włosków, ponieważ bardzo ważne jest odpowiednie ich dobranie do naszych naturalnych. Chodzi o stworzenie nieprzesadzonej objętości, która dopełni naszej atrakcyjności, a nie jej zaszkodzi.

Warto się zastanowić nad tym, jaki efekt chcemy uzyskać, bo o ile na imprezie gruby wachlarz rzęs jest w porządku, to już w pracy czy szkole wygląda po prostu źle, a przecież efekt przedłużania zostanie z nami na 2-3 tygodnie, o ile oczywiście wszystko pójdzie zgodnie z planem.

Czy sztuczne rzęsy niszczą naturalne?

Częstym pytaniem w kontekście przedłużania rzęs jest kwestia wpływu zabiegu na nasze naturalne rzęsy. Jest to istotne nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim zdrowotnych – pamiętajmy, że kępki sztucznych włosków, przyklajane do naszych naturalnych, obciążają je i osłabiają. A przecież dla utrzymania efektu, należy powtarzać zabiegi uzupełniające co 2-3 tygodnie, co powoduje, że naturalne rzęsy są stale obciążone.

Do uszkodzenia lub zniszczenia rzęs może doprowadzić źle wykonana procedura, zatem bardzo ważne jest, aby zabieg był przeprowadzony przez specjalistę. Kiepskiej jakości produkty i/lub złe przyklejenie rzęs może zarówno uszkodzić nasze rzęsy, jak i prowadzić do innych, poważniejszych konsekwencji zdrowotnych. Pamiętajmy, że odpowiednio dobrane, nieprzesadzone włoski będą mniejszym obciążeniem. Jeżeli mamy cienkie i delikatne, do których dokleimy długie i ciężkie, musimy liczyć się z tym, że nasze rzęsy zaczną się łamać i wypadać.

przedłużanie rzęs

Przedłużanie rzęs a uczulenie na klej

Bardzo ważna jest kwestia zastosowanego podczas zabiegu kleju, ponieważ u niektórych klientek mogą wystąpić reakcje alergiczne, które powodują duży dyskomfort w postaci:

  • opuchniętych powiek
  • zaczerwienienia
  • swędzenia
  • uczucia pieczenia
  • nadwrażliwości

Przy silnych reakcjach alergicznych może wystąpić podrażnienie oczu wraz z ropną wydzieliną, śluzówki nosa i gardła, łuszczenie powiek, a nawet wysypka na całym ciele.

Pamiętajmy, że reakcja alergiczna na klej, nie musi wystąpić od razu. Może pojawić się dopiero po kilku dniach (i nie być łączona z zabiegiem) albo po kilku aplikacjach, gdzie wcześniej problemy nie występowały (z obserwacji wynika, że reakcja alergiczna częściej dotyka pań, które noszą sztuczne rzęsy od dłuższego czasu).

Przy nasilonej reakcji na kontakt z alergenem, należy niezwłocznie usunąć sztuczne rzęsy. Można zażyć również lek antyhistaminowy i wspomagać się wapnem, a jeśli jest taka konieczność, skonsultować z lekarzem.

Wszystkie objawy, poza najważniejszymi tu konsekwencjami zdrowotnymi, powodują również nadmierne pocieranie oczu, co stanowi przyczynę łamania i wypadania rzęs, zarówno sztucznych, jak i naturalnych.

Jak usunąć sztuczne rzęsy?

Spotykamy się z poradami, że aby usunąć sztuczne rzęsy, wystarczy przyłożyć do oka wacik nasączony płynem dwufazowym lub oliwką, a następnie zacząć pocierać powiekę.

Metoda czasochłonna, gdy klej wciąż trzyma mocno (usuwanie może potrwać nawet 2-3 dni) i przede wszystkim bardzo niebezpieczna dla naszych naturalnych rzęs. 

Kiedy wciąż pocieramy powiekę w celu usunięcia sztucznych, jest bardzo duża szansa, że usuniemy również naturalne rzęsy. A te, które zostaną, mogą być splątane i połamane.

Weźmy również pod uwagę fakt, że długotrwały kontakt oka z substancjami mającymi na celu rozpuszczenie kleju nie jest wskazany.

Zatem, aby nie uszkodzić własnych, usuwanie sztucznych rzęs należy przeprowadzić w gabinecie kosmetycznym, za pomocą profesjonalnych preparatów i wykonany przez specjalistę, który zdejmie sztuczne włoski bezpiecznie, bezboleśnie i w kilka minut.

Zniszczone rzęsy po przedłużaniu

Kondycja naturalnych rzęs po sztucznym przedłużaniu zazwyczaj jest fatalna, szczególnie po dłuższym ich noszeniu i będziemy potrzebować nawet kilku miesięcy, aby powróciły do normy.

By odbudować i wzmocnić nasze naturalne rzęsy, konieczne będzie zastosowanie dobrej jakości odżywki, która pozwoli na szybszą i przede wszystkim skuteczną regenerację, tym bardziej że proces całkowitej regeneracji rzęs może trwać nawet 6 miesięcy.

przedłużanie rzęs

Możemy zminimalizować negatywne skutki uboczne jeszcze na etapie noszenia doklejanych rzęs, poprzez właściwą ich pielęgnację.

Jak dbać o sztuczne rzęsy?

Jeśli już zdecydujemy się na sztuczne przedłużanie rzęs, musimy pamiętać, że ich pielęgnacja jest znacznie bardziej wymagająca od pielęgnacji rzęs naturalnych i paradoksalnie, jeszcze bardziej niezbędna.

Aby cieszyć się efektami zabiegu możliwie jak najdłużej, musimy przestrzegać zaleceń pielęgnacyjnych. Wpływa to nie tylko na komfort noszenia rzęs i trwałość aplikacji, ale przede wszystkim na bezpieczeństwo naturalnych rzęs.

Jak zatem pielęgnować sztuczne rzęsy?

Do 48h od aplikacji należy:

  • bezwzględnie unikać moczenia rzęs
  • unikać wysokich temperatur i gorącej wody (sauna, basen, prysznic)
  • unikać pocierania i dotykania
  • zachować szczególną ostrożność podczas snu – aby rzęsy nie ocierały się o poduszkę i nie wygniotły

Po upływie 48h od aplikacji:

  • należy zachować szczególną ostrożność wykonując makijaż jak i demakijaż, który powinien być wykonany tylko za pomocą tych płynów, które nie zawierają w składzie alkoholu
  • podczas demakijażu nie powinno się używać wacików, waty lub innych materiałów zawierających włókna
  • należy zrezygnować ze stosowania wszelkiego rodzaju olejów, olejków oraz tłustych kremów, które poprzez swój skład mogłyby rozpuścić zastosowany klej
  • co jakiś czas przeczesywać rzęsy pędzlem szpulkowym, co zapobiegnie sklejaniu rzęs
  • należy absolutnie unikać nakładania tuszu do rzęs, który spowoduje bardziej agresywny demakijaż, co w konsekwencji doprowadzi do zerwania wiązań
  • jeśli wykonujemy makijaż rzęs, należy robić to tylko profesjonalnymi preparatami do tego przeznaczonymi, tak samo jak codzienne mycie rzęs
  • nie stosować zalotki, która może przyczynić się do wypadania sztucznych, jak i naturalnych rzęs
  • można zaaplikować utrwalacz w celu zachowania ich wyglądu.

Lista zakazów i nakazów może przyprawić o zawrót głowy, pamiętajmy jednak, że warto dbać o prawidłową pielęgnację sztucznych rzęs nie tylko dla utrzymania efektu, ale przede wszystkim po to, aby stylizacja nie zaszkodziła twoim naturalnym rzęsom.

Przedłużanie rzęs – przeciwwskazania

W niektórych przypadkach przedłużanie rzęs, jak każdy zabieg, nie powinien być wykonywany ze względu na występujące przeciwwskazania. Mowa tutaj w szczególności o chorobach oczu – wszelkiego rodzaju stany zapalne, infekcje bakteryjne, wirusowe i grzybicze oka.

Jak również:

  • całkowity brak naturalnych włosków
  • chemioterapia i okres bezpośrednio po jej zakończeniu
  • niedawno wykonany makijaż permanentny (do 3 tygodni po zabiegu)
  • podwijanie się powieki (entropion i ektopia)
  • erozja rogówki
  • operacje okulistyczne (do 2 miesięcy po zabiegu)
  • alergie
  • nadwrażliwe i łzawiące oczy
  • bezwiedne wyrywanie rzęs (trichotillomania).

Zabiegi przedłużania rzęs, są krytykowane przez lekarzy okulistów, nawet wtedy, gdy nie powodują reakcji alergicznych. Według opinii specjalistów tej dziedziny, wykonanie zabiegu nie pozostaje bez wpływu na zdrowie oczu.

Preferencje prywatności
Kiedy odwiedzasz naszą stronę internetową, może ona przechowywać za pośrednictwem Twojej przeglądarki informacje z określonych usług, zazwyczaj w postaci plików cookie. Tutaj możesz zmienić swoje preferencje dotyczące prywatności. Należy pamiętać, że blokowanie niektórych rodzajów plików cookie może wpłynąć na komfort korzystania z naszej witryny i oferowanych przez nas usług.