Dlaczego rzęsy wypadają?
Od zawsze piękne rzęsy, postrzegane są jak wizytówka kobiety – długie, gęste, podkręcone są kropką nad „i“ codziennego makijażu, nadają charakteru i atrakcyjności. Wypadające rzęsy czasem nas niepokoją, ale czy słusznie?
W codziennej pielęgnacji zwykle zapominamy o właściwej pielęgnacji rzęs, co w konsekwencji może prowadzić do kruchości i łamliwości. Proces wypadania rzęs jest naturalny – każdego dnia gubimy 1-3 włoski, które później odrastają. O problemie można mówić wtedy, gdy wypada ich znacznie więcej.
Czynników mających wpływ na kondycję naszych rzęs jest całkiem sporo, oto niektóre z nich:
- Niepoprawny, bądź w ogóle niewykonany demakijaż.
- Stany zapalne oczu powodujące nadmierne pocieranie powiek.
- Częste używanie zalotki.
- Choroby ogólnoustrojowe – takie jak łuszczyca, łysienie plackowate, toczeń, reumatoidalne zapalenie stawów.
- Alergie na soczewki lub kosmetyki.
- Sztuczne przedłużanie rzęs.
- Zła dieta i niedobór witamin.
- Zaburzenia hormonalne.
Wypadające rzęsy a zbilansowana dieta
Rzęsy po wypadnięciu oczywiście odrastają, jak również po obcięciu czy wyrwaniu choć jest to proces powolny. Jeśli zauważysz jednak, że tak się nie dzieje, oznacza to że cebulki są bardzo osłabione i potrzebują większej troski. Przede wszystkim należy pamiętać o diecie bogatej w składniki odżywcze i witaminy. Jeśli odkryjesz, że cierpisz na jakieś niedobory – możesz wspomóc się suplementacją, która w składzie powinna zawierać biotynę, kwas hialurenowy i peptydy.
Użyj dobrej jakości odżywki, która regularnie stosowana pozwoli Twoim rzęsom na szybszą regenerację. Zrezygnuj na jakiś czas z częstego i mocnego tuszowania rzęs. Pamiętaj, jeśli codzienna pielęgnacja rzęs nie przyniesie poprawy – skonsultuj się z lekarzem, który zaleci odpowiednie badania.